Home » Aktualności » Pani Krystyna Prendowska z wizytą w Iłży

Pani Krystyna Prendowska z wizytą w Iłży

W sobotę w Izbie Leśmiana miałam niezwykła przyjemność gościć przeurocze Panie, Panią Krystynę Prendowską i Panią Jadwigę Rafalską- Kawalec. Podzielę się z Państwem zdjęciami z tej wizyty, wpisem w Księdze Pamiątkowej oraz Listem jaki otrzymałam. Dziękuję raz jeszcze i zapraszam do Iłży ponownie!

„Dzień dobry
bardzo serdecznie dziękujemy za spotkanie w sobotę 24.08.2019 w Iłży.
Za gościnność i przemiłą opowieść Pani o Bolesławie Leśmianie oraz możliwość odwiedzin w Izbie Jego pamięci.

Pani dr Krystyna Prendowska to prawnuczka Jadwigi i Józefa Prendowskich z Mirca- bohaterów Powstania Styczniowego 1863r.
Obecnie mieszka we Francji, w mieście Angers, w którym to nasz generał Władysław Sikorski gromadził polską armię na wygnaniu.W zamku nad Loarą ćwiczyły tworzące się oddziały polskich saperów.
Pani Prendowska odbywa podróż ,,W poszukiwaniu minionego czasu” szlakiem miejsc związanych z przodkami, o których współczesna pamięć w regionie niezwykle Ją porusza.
Jadwiga Prendowska – prababka w książce ,,Moje Wspomnienia” -Wydawnictwo Literackie ,Kraków 1962, wielokrotnie wymienia Iłżę. Dlatego też Iłża znalazła się na trasie historycznej wędrówki.Miasto, zamek, Izba Leśmiana i jej gospodyni są niezwykle urokliwe.

Więcej o Prendowskich z Mirca:
Wyrusz w podróż! „Z Jadwigą i Józefem w poszukiwaniu historii ” to quest historyczny, dzięki któremu uczestnicy poznają Mirzec i okolice:
http://pik.kielce.pl/aktualnosci/quest-po-mircu.html
https://questy.com.pl/…/z-jadwiga-i-jozefem-w-poszukiwaniu-…
http://pik.kielce.pl/…/ciekawe-miejs…/salonik-wspomnien.html

http://swietokrzyskiewloczegi.blogspot.com/…/lekcja-histori…

Serdecznie pozdrawiam
Jadwiga Rafalska – Kawalec

1 20190824_150201 20190824_145620 20190824_152042 20190824_152119 DSCF9568

Cofnij
Free WordPress Themes - Download High-quality Templates